Item ID: IDCORE10V4
Blackstar ID:Core V4 Stereo 10 10-watt 2 x 3-inch Digital Combo Amplifier
Sweetwater Gear Exchange
Find it used on Sweetwater's Gear Exchange
listed for
In Stock!
Add to Cart
Sales engineer photo
Ask An Expert
Our expertly trained Sales Engineers are ready to help!
What is a Sales Engineer?
Complete Your Order
=
Buy all:
OR
In Stock!
Add to Cart
Add to list
Skip to Description
Most Popular Accessories & Related Items
Frequently Asked Questions
Q: What kind of sounds can I create with the Blackstar ID:Core V4 Stereo 10?
Q: Who is the Blackstar ID:Core V4 Stereo 10 amplifier for?
Q: How does the ID:Core V4 Stereo 10 connect to other devices for practice or recording?
Q: What is the Blackstar Architect software and how does it work with the ID:Core V4 Stereo 10?
Back to navigation
This article was Written By
Our Product Research Team
Get to know them!
A Noteworthy Practice Companion and Studio Tool
Tube-modeled tone, rich stereo sound
Built for the home, stage, and studio
Cutting-edge editing and cabinet emulation
Blackstar ID:Core V4 Stereo 10 Features:
  • The 4th generation of Blackstar's best-selling practice amps
  • Louder than its predecessor, thanks to advancements made in hardware and software voicing
  • 10W (2 x 5W) modeling guitar combo amplifier is ideal for beginners, buskers, and light travelers
  • 6 inspiring amp voices run the gamut from classic clean to saturated overdrive
  • 12 built-in effects add gloss and dimension to your playing
  • Infinite Shape Feature (ISF) dials in the perfect blend of American and British character
  • Super Wide Stereo technology envelops you in immersive sound
  • Power reduction down to 1W for low-volume performance with full-blown tone
  • Jam along to your favorite tunes or capture covers via the TRRS Line In/Streaming input
  • 4-channel USB-C output makes low-latency recording and re-amping a cinch
  • Edit and store your patches remotely with Blackstar's Architect editor software
  • Cab Rig Lite cabinet simulator lets you toggle cabinets and move mic placements virtually
  • Power Bank compatible for busking and jamming on the go
  • Eye-grabbing new brushed effect panel provides a premium feel
Resources
Warranty Info
Sweetwater's FREE 2-Year Total Confidence Coverage Warranty
Extra peace of mind at no extra cost.
  • Save money with FREE parts and labor
  • Get back to making music with the industry's fastest turnaround time
  • Fix it the first time with our award-winning, factory-certified Service Department
Learn More about Total Confidence Coverage
Back to navigation
Tech Specs
  • Type: Solid State Modeling Amp
  • Number of Channels: 6 voices
  • Output Power: 10W (1W)
  • Speaker Size: 2 x 3" Speakers
  • Reverb: Yes
  • Effects: Modulation, Delay
  • Amp Modeling: Clean warm, Clean bright, Crunch, Super crunch, OD 1, OD 2
  • EQ: ISF EQ control
  • Inputs: 1 x 1/4" (instrument), 1 x 1/8" (line in/streaming)
  • USB: 1 x Type C (audio interface)
  • Headphones: 1 x 1/8" (cabrig & phones)
  • Computer Connectivity: Bluetooth
  • Software: Architect software
  • Construction Material: Black Tolex, Gray Grille
  • Power Source: 10V DC 3A Center-positive Power supply
  • Height: 10.43"
  • Width: 13.38"
  • Depth: 7.28"