Item ID: SQKT22FR
Sorry, the Pork Pie Percussion Little Squealer 4-piece Shell Pack with Snare - 22" Kick - Firethorn Red Lacquer is no longer available. We've left this page up for reference only.
We recommend these great replacements:
Pork Pie Percussion Little Squealer 4-piece Shell Pack with Snare - 22' Kick - Firethorn Red Lacquer
Skip to Description
Most Popular Accessories & Related Items
Back to navigation
This article was Written By
Our Product Research Team
Get to know them!
Outside the Box and In Demand
Pork Pie Percussion has been doing things differently since 1987. The Pork Pie Little Squealer snares are no exception to Bill Detamore's track record of unconventional, high-quality drums, and now you can get a whole 4-piece Little Squealer shell pack that comes with a rockin' Little Squealer snare drum. Sweetwater drummers are loving the resonant 50/50 mahogany and birch shells, chrome-plated hourglass lugs, strong 2.3mm hoops, heavy-duty spurs, and the musical Remo heads that come with this shell pack.
Pork Pie Percussion Little Squealer 4-piece Shell Pack Features:
  • 6.5" x 14" snare, 9" x 13" mounted tom, 16" x 16" floor tom, and 14" x 22" bass drum included
  • 50/50 mahogany and birch shells provide plenty of punch and resonance
  • Chrome-plated hourglass lugs securely hold the 2.3mm hoops and heads